KEPEK ŞAMPUANLARI

Kepek oldukça fazla görülen önemli bir sorundur. Kişinin kendine olan güvenini zedeler. Yine kendisini gergin ve sinirli hissetmesine neden olur. Çünkü kepekli saçla dolaşmak çokta hoş görünen bir durum değildir. Kepek bulaşıcı bir hastalık değildir. Kepekli saçlarda ki sorun temizlik değildir. Durum böyle olmasa da dışarıdan bakıldığında kişinin saçları kirli ve bakımsız görünür. Sanki yıkanmamış, temizlenmemiş hissi yaratır. Bu da kişide özgüven eksikliği sorununu oluşturur. Kepeklenmenin tek ciddi seviyesi görüntüde ki beyaz pullar değildir. Bir diğer ciddi durumu da kafa derisinde oluşan kaşıntılardır.

Kepeği gidermenin birçok yolu vardır. Bunların en başında da kepek şampuanları gelir. Çünkü bu etkili bir tedavi yöntemidir. Fakat yine de gidermek için yapılacak ilk şey kepeğin ne olduğunu, neden olduğunu ve ciddi olup olmadığını öğrenmektir.

Kepek, önemli bir cilt sorunudur. Saç derisini ve saçları etkiler. Saç tellerinin arasında gri veya beyazımsı renkte pullar görülür. Bunlar ölü deri yani kepektir. Bu pulların saç derisinde oluşması normaldir. Saç derimizde bulunmakta olan ölü deri hücreler bir araya gelir ve toplanan bu pullar kepek sorunu olan kişilerde çok daha fazla ve çok daha hızlı dökülme yaşanır. Sağlıklı olan bir kişinin saç derisi ayda bir dökülür sonrasında ise anında yeni ve yaşayan hücreler üretmeye başlar. Oluşmakta olan bu süreç hızlı gözlemlendiğin de ise ölü deri üretme miktarı artış gösterir ve bu sayede de kepek görülür. Kısacası cildin kendini yenilediği esnada bir taraftan yeni hücre olurken bir taraftan da eski, ölü hücreler deriden pul pul atılır. Bu her insanın yaşadığı ve yaşamakta olduğu oldukça doğal bir süreçtir. Bu normal süreç devam ederken banyoda dökülüp giden ölü derilerin farkında bile olmayız. Fakat bu yenilenme normalinden hızlı olursa saç derisinde kepek gözle görülür derecede fark edilir. Hatta saç derisinde kalmaz kişinin giysilerinde bile pul pul görülür.

Kepeğin başlıca nedenleri yağlı bir cilt olabildiği gibi sinir, stres, kullanılan su, saçın çok az yıkanması da olabilir. Yine de bunlar kepeğin kesin bir nedeni değildir. Bu konu halen tartışılmaktadır. Akla ilk olarak kişinin temiz olmadığı gelse de vücut bunu kendisi de yapabilir. Bunun dışında malassezia adı verilen bir çeşit mantarın da kepek giderici oluşumuna etken olduğu düşünülmektedir. Bu mantar saç derisinde büyüyen bir çeşit mantardır. Kepekli bir saçta bu mantarın daha çok bulunduğu izlenmektedir. Kepeği daha da arttırıcı bir etkisi vardır. Fakat bunlar şuan sadece netliğe ulaşmamış bir takım araştırmalardır.

Kepek sorununu çözmede ki en etkili yöntem kuşkusuz kepek şampuanlarıdır. Çünkü saç derisinde bulunan nemin azlığı saç derisini kötü yönde etkilemektedir. Saç derisini zayıflatır bu da kepek oluşumunu arttırır. Saç ve saç derisini beslemenin, nemini korumanın ve geri kazanmanın en etkili yolu kepek şampuanları ile yıkamaktır. Kepek şampuanları düzenli olarak kullanıldığı zaman saç derisini kusursuzca besler. Bunun dışında saçlara canlılık ve parlaklık katar aynı zamanda da onarımını yapar. Bu sayede kepek şampuanlarıyla saçlar ve saç derisi kepekten arınır. Saçlarınız bakımlı bir hale gelir. Düzenli kullanımda kepekten kurtulduğu içinde kişinin özgüveni yeniden artar. Kişi kendini bakımlı, rahat ve temiz hisseder.

Kepek şampuanları marketlerde ve eczanelerde satılmaktadır. Bunların da saçlarınız da değişik etkileri olabilmektedir. En iyisi ise kendinize iyi gelecek olan şampuanın deneyerek bulunmasıdır. Doktorunuzun önereceği bir kepek şampuanını da kullanabilirsiniz. Bu şampuanları kullanımda anlatıldığı gibi kullanmanız daha yararlı olacaktır.

https://www.dermoeczanem.com/kepek-sampuanlari

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir