İstenmeyen Gebelik Nedenleri ve Sonuçları

Anne ve baba adaylarının çeşitli sebeplerde henüz çocuk sahibi olmak istemediği bir zaman diliminde meydana gelen gebeliğe istenmeyen gebelik adı verilir. Eşlerin sıklıkla birbirini suçlaması ile sonuçlanan bu eylem bilinçli aile planlama ve doğum kontrol yöntemleri ile önlenebilir ancak önlem alınmadan gerçekleşen gebelikler hem kadın hemde erkek için zor bir dönemi beraberinde getirebilir. Bu yazımızda istenmeyen gebeliğin nedenlerinden ve sonuçlarından söz edeceğiz.

İstenmeyen Gebelik Nedenleri

Ansızın olan ve bekleyenmeyen hamileliğin birden fazla nedeni olabilir bunları maddeler halinde sıralayacak olursak:

  • Prezervatif kullanmamak
  • Doğum kontrol haplarını yanlış zamanlarda ve miktarlarda kullanmak
  • Geri çekilme yöntemini tam anlamıyla uygulayamayarak yanlışlıkla içeri boşalmak veya temasa neden olmak
  • Takvim yöntemi gibi geleneksel korunma yöntemlerini kullanmak
  • Gebelik oluşumu konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip olmamak
  • Diğer nedenler

olarak sıralanabilir.

Gebelik neden istenmez

Gebeliğin istemediği durumları sıralayacak olursak:

  • Evlilik dışı ilişki
  • Psikolojik olarak anne ve babalığa hazır olmama
  • Anne ve baba adaylarının ekonomik olarak bir aile ferdini karşılayacak durum olmaması
  • Annenin sağlıklı bir gebelik sürecini önleyecek bir hastalığının olması (böbrek yetmezliği yada orak hücreli anemi gibi)

şeklinde çoğaltılabilir. Doğum kontrol yöntemleri efektif şekilde kullanılırsa gebe kalma ihtimali %98 ekadar azalır. Ancak az bir ihtimal dahi olsa istenmeyen gebelik durumu oluşabilmektedir.

İstenmeyen gebeliği sonlandırma yolları nelerdir

İstenmeyen hamileliği sonlandırmadan önce bunun manevi sorumluluğunu kaldırıp kaldıramayacağınızdan tam anlamıyla emim olmanız gerekmektedir. Sonrasında duyulan pişmanlık ve çöküntü bundan sonraki hayatınızı derinden etkileyebilir. Bu konuda kesin kararınızı verdikten sonra bir doktor tarafından gebelik süreciniz sonlandırılabilir. Ancak sadece belli bir süreden önce bu işlemlerin yapılamayacağını  unutmayınız.

Gebeliği sonlandırmak için bir ilaç yada bitkisel bir çözüm yoktur. Gebeliği sonlandırmak için gerekli kriterleri karşılamanız halinde bu işlem cerrahi bir operasyon sonrası nihayet bulabilir. Bu işleme kürtaj adı verilir. Bu işlemi yapmak için en az 18 yaşında olmalı (18 yaşın altındaysa anne ve baba rızası ile yapılabilir), gebeliğinizin 10. haftasından önce doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun da onay vermesinin arından gebeliğini sonlandıracak operasyon yapılacaktır. Ancak bu işlemi yapmadan önce her yönüyle değerlendirip doğru karar verip vermediğinizden mutlak suretle emin olmanız çok önemlidir.

Kaynak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir