Kategori: “Hamilelikle ilgili sözler”

Hamilelikte Kilo Alımı

Geçmiş dönemlerde, hamilelikte kilo alımı ile ilgili olarak, uzmanlar ne kadar az kilo alınırsa, annenin doğumu daha rahat yapacağı ve bebeğin daha sağlıklı doğacağını öne sürüyorlardı.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre, annenin aldığı kilonun, bebeğin sağlığı ile orantılı olmadığı anlaşıldı. Günümüz uzmanlarının dediklerine göre, hamilelik döneminde annenin aldı kilolardan çok, bebeğin aldığı kilolar daha önemli. Yani hamilelik döneminde 7-8 kilo alan annelerin olduğu gibi, 30 kilo alan anneler de oldukça sağlıklı bebekler dünyaya getirebiliyorlar.

Hamilelik döneminde alınan kilolarda önemli olan, dengeli ve sağlıklı (hem bebek için, hem de anne için) beslenmek. Alınan kilolar bünye ile de alakalı olduğu için, hamilelik döneminde vücudunuz bolca su toplayabiliyor. Bu da sizin kütle ağırlığında değişikliklere neden olabiliyor. Çok kilo aldığınızda da doktorunuzdan bilgi almadan endişelenmenize gerek yok.

Hamilelik döneminde fazlaca alınan kilolara en büyük etmen, yanlış ve dengesiz beslenme. Bu dönemlerde, canım çekti diyerek yenilen, tatlıların, fastfood yiyeceklerin size ve bebeğinize hiçbir yararı bulunmuyor. Yanlış besleme alışkanlıklarından aldığınız kilolar sadece bünyenizde olumsuzluklara neden olduğu gibi, hamilelik sonrası dönemde de bu kiloları vermekte zorlanabiliyorsunuz.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra, size ve bebeğinize hiçbir yararı olmayan yiyecekler size gereksiz kilo olarak dönüyor. Gereksiz kilolar ise sağlıksız bir bünyeye neden oluyor. Hareketlerinizi kısıtlıyor. Zaten bulunduğunuz durum gereği hareketleriniz yavaşlarken, size almanız gereken vitamin vermeyen fastfood tarzı yiyecekler enerjinizi de gereksiz olarak düşürüyor.

Hamilelikte kilo alımı ile ilgili olarak, hamile kaldığınızı öğrendiğiniz ilk andan itibaren, konularında uzman doktorlara gittiğinizde, kadın doğum uzmanları nasıl beslenmeniz ya da nasıl beslenmemeniz gerektiğine dair size ayrıntılı olarak bilgilendiriyorlar. Ayrıca kadın doğum doktorunuzun yönlendireceği, uzman diyetisyenlerden de gebelik döneminiz de destek alabiliyorsunuz.

Hamilelik döneminde önemli olan bebeğinizin aldığı sağlıklı kilolar olduğu için, sizin aldığınız 7-8 kilonun ya da 20-30 kilonun bebeğiniz için bir önemi olmuyor. Sadece aldığınız fazla kilolar ileride sizin hareketlerinizi kısıtlayıp, sağlık sorunlarına neden olabileceği için bu konuda, doktorunuzdan destek alıp temkinli olmanızda fayda var.

Sağlıklı bir doğum için en gerekli olan beslenmenin de su olduğunu unutmayın ve günlük içmeniz gereken su miktarını tüketmeyi atlamayın.

Gebelik Haftası Soruları Cevaplıyor

Sitemiz gebelik haftası bu sayfası aracılığı ile gebelikle ilgili sorusu olanlara yönlendirmelerde bulunacaktır.

Gebelik ve hamilelik dönemleri ile ilgili olarak öncelikle gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız ve sorunuzun diğer detaylarını açık ve net biçimde(internette paylaşıldığını göz öninde bulundururarak) sorunuz.

İsim belirtmeniz gerekmez yorum ksımından isim yerine nicname veya soy isim yazmadan sadece isimle sorunuzu soraabilirsiniz. Mümkün olduğunca cevap vermeye veya yönlendirme çalışırız.

Hamile Kalmak istiyorum Ama Olmuyor

   Hamile kalamamanızın birçok sebebi olabilir ya da hiçbir sebebi olmayabilir.  Hamile olmak için neler yapmanız gerekir? Hamile olamıyorsanız gebe kalmak için uygun görülen pozisyonları tercih edin. Diğer başka önemli yöntemler ise şunlardır;

v  Gebe kalmayı planladığınız günden en az üç ay önce korunmayı bırakmanız gerekir.

v  Gebe kalmak için en uygun zamanda gün aşırı ilişkide bulunun.

v  Gebelik için uygun dönemdeki ilk ilişkiden önce ve iki ilişki arasında erkeğin 48 saat boşalmamasının ideal olduğunu unutmayın.

v  Sabah erken saatte ilişkide bulunun.

v  Kayganlaştırıcı kullanmayın.

v  Hiçbir zaman vajinal duş yapmayın.

v  Su altında ilişkide bulunmayın.

v  Vajinanın doğal duruşunu sağlayan gebelik için uygun pozisyonları tercih edin.

v  Alternatif seks yöntemlerinden uzak durun.

Yukar k