Kategori: “hafta hafta gebelik gelişimi”

GEBELİK HESAPLAMA

Gebelik Hesaplama ‘larında temel alınan başlangıç tarihi annenin son adet dönemidir. Son adet dönemi üzerinden hesaplanan gebelik başlangıcı ile birlikte anneler takibe alınarak hamilelikleri ay ay takip edilir ve hem annenin genel sağlık durumu hemde bebeğin gelişimi kontrol altında tutulmuş olunur. Ülkemizde yeni çıkarılan aile hekimliği uygulaması ile birlikte artık hamile kalan tüm kadınların bağlı bulundukları sağlık ocaklarına giderek bildirimde bulunmaları zorunlu hale getirilmiştir. Böylelikle sağlık ocaklarında aylık gebelik takipleri düzenli olarak sunulacaktır. (daha&helliip;)

Gebelikte Banyo

Gebelik süreniz boyuncu sık sık ılık duşlar almanız sizi rahatlatacaktır. Gebelikte Banyo yaparken dikkat etmeniz en önemli şey çok sıcak su ile yıkanmamanızdır. Çünkü yapılan araştırmalar çok sıcak su ile yıkanan annelerin karnındaki bebeklerin etkilendiğini göstermektedir. Özelliklede bu durumlarda fetal anomalilerin daha sık gözlemlendiği belirtilmiştir. Çok sıcak su ile annenin yıkanması sonucunda bebeklerde santral sinir sistemi problemi görülme riskini artırmaktadır. Gebelikte Banyo için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise ev kazalarıdır. (daha&helliip;)

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Testinizi yapıp, doktorunuza gittiyseniz, tebrikler artık hamilesiniz! Güzel, keyifli fakat zorlu bir 9 aya hazır olun.

Bir bayanın hayatı boyunca yaşayabileceği en güzel duygulardan biri olan anne olmanın, ilk keyifli 9 ayı nasıl geçecek, neler yapmalısınız, nelere dikkat etmeniz gerek, bu dönemde beni ve bebeğimi nasıl bir süreç bekliyor ve bu zaman nasıl geçer? Anne adaylarının en çok sorduğu sorular arasında.

Geçireceğiniz bu keyifli dönemi isterseniz kısaca özetleyelim. Öncelikle bu kısa ama çok şey katacak serüvende, hafta hafta gebeliğinizi takip etmelisiniz. Çünkü vücudunuz her hafta size farklı, belki de daha önce hiç yaşamadığınız tepkimelerle sizi şaşırtacak. 9 ay 10 gün sürecek bu periyot ortalama 40 hafta kadar sürecek.

9 aylık serüveninizin ilk bir ayını zaten anlamayacaksınız. Şüphelenmeye başladığınız andan itibaren zaten bu süre geçmiş olacak ve siz bu yola çoktan adım atmış olacaksınız.

İlk 16 haftalık dönem içerisinde, bebeğinizin organ gelişimi ve sizin gebelik dönemine alışmanız tamamlanacak. İlk 16 haftalık dönemi tamamladığınızda, hafif kilo alımı, sık idrara çıkma, olgunlaşma, ve adet görememenizin verdiği gerginliklerle karşılaşabileceksiniz. Siz fizyolojik olarak ufak çaplı değişimler gösterirken, bebeğinizin de organ gelişimi tamamlanacak.

İkinci 3 aylık döneme girdiğinizde ise, organ gelişimi tamamlanan bebeğinizin, asıl gelişimi hızla devam eder. Annenin hissede bileceği (bazı durumlarda dışarıdan da hissedebileceğiniz) tepkiler vermeye başlar. Anne adayları ise bu dönemde, bebeklerini benimseyip, duygusal bağlarını geliştirirler. Bir olumsuzluk, bir terslik olduğunda hissetmeye başlarsınız. Bebeğiniz, size her şeyin yolunda gittiğini de hissettirecektir. Tabi ki siz bu dönemde, hislerinizden yola çıkmak yerine, hafta hafta doktorunuzun verdiği tavsiyelere uymanız gerekiyor. Doktorunuzdan randevu almadığınız dönemlerde de internetten, ya da konularında uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen kitaplardan, hafta hafta gebeliğinizi takip edebiliyorsunuz. Son teknolojiler, testler ve eğitimli, uzman doktorlar sayesinde sorunsuz, 9 ay 10 günlük bir serüvenin başrolünü oynuyorsunuz.

Son üç aylık döneme girdiğinizde, artık bebeğinizin ve sizin doğuma hazırlıklarınız başlıyor. Hem fizyolojik olarak, hem de reel hayatınızda son hazırlıklarınızı yapmaya başlıyorsunuz. Organ gelişimi tamamlanan bebeğiniz bu dönem de, son gelişimini, büyümesini tamamlıyor. Artık karnınız herkesin fark edebileceği boyuta ulaşmış oluyor. Organ gelişimi tamamlanan bebeğinizin tepkilerini dışarıdan herkesin fark edebileceği kadar sert, güçlü ve kontrollü olmaya başlıyor. Bedeniniz kendisini fizyolojik olarak doğuma hazırlarken, sizinde ruhsal olarak bu döneme kendinizi hazırlamanız gerekiyor.  Bu muhteşem 9 ay 10 günlük serüven sona yaklaşırken, son tedbirlerinizi almayı unutmayın.

Bu muhteşem, fakat bir o kadar da zor süreçten geçebilmek için, ilk olarak yapmanız gereken, oluşabilecek her türlü tersliğe kendinizi hazırlamanız. Konusunda uzman doktorlarınıza sık sık danışıp, yapılması gereken her şeyi yaptıktan sonra, hiçbir şeyi sorun etmeden, belki de bir daha yaşayamayacağınız bu keyifli sürecin tadını çıkarın.

Gebelik Haftalarına Göre Bebeğin Kilosu

Mucize olarak nitelendirilen, hala tam anlamıyla açıklanamayan dünya üzerindeki, beklide en muhteşem olaydır doğum.

Yüz yıllardır yapılan araştırmalar ve gelişen teknolojiler sayesinde, hangi evrede ne olur ve siz nasıl davranıp neler yapmalısınız ya da neler yapmamalısınız genel bilgiler kapsamında belirlenmiş durumda.  Her konuyla ilgili, her sıkıntınızda, her sorunuzda doktorlara rahatlıkla danışabiliyorsunuz. Doktorlar size tüm bilgileri ayrıntılı olarak verirken, sizlerde hem kitaplardan, hem de internet sayfalarından merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını alabiliyorsunuz.

Herhangi bir problem yoksa, doktora muayene olmanız gereken tarihler dışında, hafta, hafta sizde bebeğinizi kendiniz gözlemleyerek, doktorun verdiği kilo ve boy oranlarını karşılaştırarak bebeğinizin genel sağlık bilgilerini öğrenebilirsiniz.

İsterseniz gebelik haftalarına göre, bebeğinizin ortalama kilo ve boy oranlarını inceleyelim?

Hamilelik dönemi istisnalar hariç 42 hafta sürmekte. Bu 42 hafta 3’er aylık periyotlar halinde bebeğin gelişmesi ile orantılı olarak ayrılıyor.

İlk üç aylık periyodik dönem;

  • İlk olarak hamile kaldığınız tarihi belirlemeniz gerekmektedir. Bu konuda doktorlar size yönlendirme yapacaklardır. Bu yönlendirme dışında kendinizde, son adet döneminizden hesap yaparak çok yakın bir tarih bulabilirsiniz. Üstelik geçireceğiniz evreleri bu sayede daha doğru ve daha bilinçli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bebeğinize, 8. Haftadan itibaren kilo ve boy ölçümü bilgisi veriliyor.
  •  8. Hafta da bebeğinizin ortalama 1 gram ağırlığında ve 1,6 cm uzunluğunda olması beklenir.
  • 9. Hafta içerisinde hızlı bir gelişim gösteren bebeğiniz 2 gram ağırlığında ve 2,3 cm uzunluğuna erişecek
  • 10. Hafta da 4 gram ağırlığına ulaşmış ve 3,1 cm uzunluğuna erişmiş olacak
  • 11. Hafta da 7 gram ve 4,1 cm
  • 12. Hafta 14 gram ve 5,4 cm

İlk üç aylık gebelik haftası dönemde bebek risk teşkil ettiğinden, doktorunuzun dediklerini yapmalı, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için kendinize iyi bakmalısınız. 3 aylık periyot da bebeğiniz yukarıda gördüğünüz gibi hızlı bir gelişim süreci geçirmekte.

İkinci üç aylık periyot dönemine bakarsak, bebekte hızlı gelişimin hem boyda, hem de kiloda devam ettiğini görebilirsiniz.

İkinci periyot döneminde 20. Haftasını dolduran bebekler, yolun yarısını tamamlamış oluyorlar. 14 gram ile tamamladığı ilk çeyreği, 2. çeyreğe geldiğinde 300 gram ve 17 cm civarına ulaşır. 24. Haftaya gelindiğinde ise bebek 30 cm boyuna ulaşmış, 600 gram civarını gelmiştir. İkinci periyodunu da bu şekilde kapar.

Bebekler de asıl gelişimin yaşandığı evre, bu periyottur. Organlar oluşur, 21. Haftadan itibaren emme refleksi oluşur ve seslere tepki vermeye başlar.

28. Haftasın da,  bebek 40 cm uzunluğa ve 1000 gram ağırlığına ulaşmış oluyor. Bu süreye kadar bebek doğum ağırlığının çoğunluğunu alıyor. Takip eden haftalarda ise, haftada ortalama 100-200 gram almaya devam ediyor. Boyu ise, haftada 0,5 ila 1,5 cm arasında uzamaya devam ediyor.

Son haftaya gelinde normal şartlardaki bir bebeğin ortalama kilosu 2500 ila 4000 gram arasında oluyor. Boyu da 40 ila 50 cm arasında kabul ediliyor.

Genel belirlenmiş, ortalamaya vurulmuş rakamlar kesin değildir. Bunların dışında da istisnai durumlarda gayet sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirsiniz. Bunun için her konuda mutlaka, uzman bir tıp doktoruna danışmanız gerekiyor.

 

34 haftalık gebelik

Gebeliğin 34. Haftasında bebeğin boyu ortalama olarak 45 santimetre, kilosu ise yaklaşık 2275 gram kadardır. Bu haftadan itibaren artık bebek uyuduğunda normal bir insan gibi gözünü kapatır, uyandığında ise açar. Akciğer ve diğer organları gelişiminin büyük bir bölümü tamamlanmıştır. Bu yüzden bu haftadan sonra solunum hareketlerinde artış olur.

   Bebeğin tırnakları normal bir insanınki gibi parmak uçlarına kadar uzamıştır. Kafa kemikleri (kafatası) hala yumuşaktır. Bağışıklık sistemi gelişmesine devam etmektedir. Bu hafta da ufak bir virüse( enfeksiyona ) karşı mücadele edebilecek kadar bir bağışıklık sistemine sahiptir.

   Anne adayının ellerinde, ayaklarında ve yüzünde şişmeler olabilir. Kasılmalar ve sıkışmalar bu haftadan itibaren sık sık görülebilir. Doğum yaklaşmıştır. Ve uyumakta zorluk çekilebilir. Uyku sıkıntısı çekmeniz kendinizi çok yorgun hissettirecektir. Ancak kesinlikle uyku ilaçları kullanılmaması gerekir.

   Bu haftadan itibaren bebek doğarken ki duracağı pozisyonuna hazırlanmaya başlamıştır. Dönmeler olacağı için anne adayında çok sık ve keskin kasılmalar, ağrılar olabilir. Bu normaldir. Doğum yaklaşıyor. Doğum çantanızı hazır edin.

32.hafta gebelik

Gebeliğin 32. Haftasında doğum yaklaşırken bebeğin boyu 42 santimetre, kilosu ise ortalama 1700 gramdır. Bebeğin neredeyse bütün günü uyumakla geçer. Tırnakları tamamen gelişmiş ve saçları da uzamıştır.

   Bebeğin hareketleri daha sık olmaya başlar. Bebeğin hareket sıklığı sağlıklı olduğunun göstergesidir. Eğer fazla hareket etmiyor ya da hiç hareket ettiğini hissetmiyorsanız doktorunuza görünmelisiniz. Neredeyse tüm vücut fonksiyonları görevini yapmaya başladı.

   Bu haftadan sonra artık bebek doğabilir. Anne adayının bu haftaya kadar geçen sürede ortalama 9-12 kilo almış olması gerekir. Doktor kontrollerinizi aksatmayınız. Anne adayının bileklerinde şişme gözlemlenebilir. Bu normaldir. Sindirim ile ilgili sorun(kabızlık) yaşanabilir. Bol bol sıvı ve lifli yiyecekler tüketilmelidir.

   Bebeğin kafası doğum yaklaştığı için aşağı doğru dönecektir. Bu sırada karın ve kaburga bölgenizde baskı hissedebilirsiniz. Kasık, bel ve bacak ağrıları bu haftada artabilir. Kısa yürüyüşler ve biraz istirahat faydalı olacaktır. Doğuma az bir süre kalmıştır.

Yukar k