Kategori: “Gebelik Testleri”

Hamilelik Testi Ne zaman Yapılmalıdır

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır sorusuna verilecek cevap uygulanacak hamilelik testine bağlıdır. Hamilelik testleri kanda hamilelik testi ve idrarda hamilelik testi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Genel olarak en çok tercih edilen türü ise idrarda hamilelik testidir. Bunun nedeni idrarda hamilelik testinin kişi tarafından kendi kendine uygulanabilmesi ve çok kolay olarak temin edilebilmesidir. (daha&helliip;)

Ultrasonla Hamilelik Testi

İdrarda yapılan hamilelik testlerinin pozitif çıkmasının ardından sağlık kuruluşlarına başvuran anne adaylarına ilk öncelikle kanda hamilelik testi uygulanmaktadır. Bu test ile kanda bulunan HCG hormonunun takibi gerçekleştirilir. Normal sınırları aşan HCG  hormonu taşıyan adaylar gebe kabul edilebilirler. Bundan sonraki aşama ise Ultrasonlar Hamilelik Testi aşamasıdır.

Çok nadir olarak görülsede HCG hormonunu bazı hastalıklar nedeni ile de yükselmektedir. Bu nedenle  Ultrasonla Hamilelik Testi HCG hormonunun yükseliş sebebinin hamilelik nedenli olup olmadığının tespitini sağlamaktadır. Adet dönemini 2 hafta geçen hamileliklerde karından ultrasonla bebeğin yerleşmiş olduğu kesecik görülebilmektedir.

Ultrasonla Hamilelik Testi kanda yada idrarda çıkan hamilelik sonucunu denetlemek için yapılmış olduğu kadar gerçekleşen hamileliğin rahim içi yada rahim dışı oluşup oluşmadığına ve sağlıklı bir hamilelik başlangıcının gerçekleşip gerçekleşmediğinin anlaşılması amacı ilede kullanılmaktadır.

Yapılan Ultrasonla Hamilelik Testi ardından doktor tarafından anne adayı bilgilendirilmekte, hamileliğin haftası ve fetusun genel durumu hakkında genel bilgiler verilmektedir. Hamileliğin tespitinden sonra anne düzenli olarak takibe alınarak hamilelik düzenli olarak takip edilmekte ve fetusun sağlıklı gelişimi sağlanmaktadır.

Hamilelik Testi Fiyatı

Annede bulunan yumurtalardan birinin döllenmesi yani gebeliğin başlaması ile birlikte her kadının vücudunda belirli bir oranda bulunan HCG adlı hormon yükselişe geçer. Bu nedenle HCG hormonuna hamilelik hormonuda denir. Çok nadir durumlarda gebelik dışı yükseliş gösterebilen bu hormon gebeliğin oluşumu ile birlikte ilk olarak kanda daha sonra ilerleyen zaman ile birlikte idrarda yükselir. Gebelik şüphesi yaşayan kadınların tercih ettikleri idrarda hamilelik testleri eczanelerde satılmaktadır ve Hamilelik Testi Fiyatı genel olarak 3,50 ile 5 lira arasında değişmektedir. (daha&helliip;)

Hamilelik Testi Kaç günde belli olr

Günümüzde uygulanan hamilelik testleri kanda hamilelik testi ve idrarda hamilelik testi olarak ikiye ayrılmaktadır. İdrarda hamilelik testinin sonucu 5 dakika içerisinde belli olmaktadır ve günümüzde %90-95 arası kesin sonuç veren testler bulunmaktadır. Hamilelik testinden kesin sonuç alınması testin markası kadar annenin gebeliğinin süresine de bağlıdır. (daha&helliip;)

Gebelik Testi Fiyatı

Hamile olduğunuzu şüphelenildiği andan itibaren akla ilk gelen, marketlere ya da eczaneleri gidip gebelik testi almak.

Marketlerden ve eczanelerden alınan hazır testler her zaman doğru çıkmasa da size ön bir bilgi verebiliyor. Üstelik eczaneler de ve marketlerde satılan bu hazır testleri 3-5 lira gibi çok küçük rakamlara alabiliyorsunuz.

Marketlerden ve eczanelerden 3-5 lira satın alabildiğiniz bu testlerin doğru çıkmamasını engelleyen bazı etmenler var. Hamile olduğunuzun esas kanıtı, HCG denilen hamilelik hormonu. Bu hormon hamile kaldığınız andan itibaren katlanarak yükselmeye başlıyor. HCG hormonu belli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra, vücuttan idrar yolu ile atılıyor. Eczanelerden aldığınız bu hazır testlerde idrar yolu ile bu hormonun varlığını saptıyor. Testlerin yanlış çıkmasını da bu durum neden oluyor.

Testlerde tek çizgi negatif yani hamile değilsiniz demekken, çift çizgi pozitif yani hamilesiniz demek oluyor. Testler negatif çıktığı dönemde, HCG hormonunuz vücuttan atılacak yüksekliğe erişmedi durumlarda test negatif çıkabiliyor. Yani siz hamile olsanız bile erken dönemde yapılan hazır testler negatif sonucu verebiliyor.

Testin pozitif çıktığı durumlarda ise yanılma payı çok düşük oluyor. Bunun sebebi ise, HCG hormonunun vücuttan atılacak seviyeye gelmiş olması durumda idrar testinde çıkacaktır. Bu da yaptığınız hazır testler de pozitif çıkmasına neden oluyor.

Fakat bazı rahatsızlıklarda da HCG hormonu yükselebiliyor. Bu durumda sizi gebeliğiniz ile ilgili sizi yanıltabiliyor.

Gebe kaldığınızdan şüphelendiğiniz durumlarda, en kolay ve en kesin sonuçları alabilmeniz için kan tahlili yaptırmanız gerekiyor. Üstelik eğer mevcutta bir sigortanız var ise devlete ait sağlık kuruluşlarında gebelik testini ücretsiz olarak yaptırabiliyorsunuz. Özel sağlık kurumlarında yaptıracağınız testler ise uygun fiyatlı oluyor. Sağlık sigortanız yoksa da sağlık kurumlarında ortalama 25-35 TL gibi rakamlarla bu testleri yaptırabiliyorsunuz.

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız çok cüz-i rakamlara kesin sonuç verecek testleri yaptırmayı unutmayın!

Hamilelik Test Cihazı

Çeşitli markalar tarafından üretilen pek çok Hamilelik Test Cihazı bulunmaktadır. Hamilelik test cihazları gelişen teknoloji ile birlikte hem çok erken dönem gebelikleri bile tespit edebilmekte hemde hormonal seviyeleri ölçerek hamilelik için en uygun dönemi tespit etmenize  yardımcı olabilmektedir. Fiyatlarına bağlı olarak değişen bir çok özelliğe sahip bu cihazlar temel prensipte kandaki HCG seviyesini ölçerler. HCG adlı hormon gebelik hormonu olarakta bilinir ve kadınlarda gebeliğin başlangıcı ile birlikte yükselir. (daha&helliip;)

Yukar k