Kategori: “Gebelik Belirtileri”

İstenmeyen Gebelik Nedenleri ve Sonuçları

Anne ve baba adaylarının çeşitli sebeplerde henüz çocuk sahibi olmak istemediği bir zaman diliminde meydana gelen gebeliğe istenmeyen gebelik adı verilir. Eşlerin sıklıkla birbirini suçlaması ile sonuçlanan bu eylem bilinçli aile planlama ve doğum kontrol yöntemleri ile önlenebilir ancak önlem alınmadan gerçekleşen gebelikler hem kadın hemde erkek için zor bir dönemi beraberinde getirebilir. Bu yazımızda istenmeyen gebeliğin nedenlerinden ve sonuçlarından söz edeceğiz. (daha&helliip;)

Gebelikte Ciğer Yenir mi?

Eğer gebeyseniz ve gebelikte ciğer yenir mi diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Gebelikte yenmesi ve yenmemesi gereken pek çok besin vardır. Öyle ki; bu besinler arasında kesinlikle yenmemesi gerekenler mevcuttur.Tahmin ettiğiniz gibi gebelikte ciğer yenmesi biraz sakıncalı bir durumdur.

Yani şöyle ki, eğer gebeyken ciğere dokunan veya yiyen birinin bebeğinin vücudunda mutlaka bir iz olacaktır. Aslında bu bilgi herkes tarafından biliniyor. Ancak, bazıları böyle bir şeyin olmayacağını düşünerek ciğer yemek istiyor. Ancak, gebelikte ciğere dokunan birinin bebeğinde iz yada lekelenme olması muhtemeldir.

Hamilelikte Ciğer Yeme

Gebelikte ciğer yenir mi? Böyle bir saçmalık olur mu? diye düşünenler mutlaka vardır. Fakat gerçekten gebelikte ciğer yemek bebeğinizde bir iz oluşmasına sebep olacaktır. Şimdiye kadar verdiğimiz bu bilgi atalarımızdan gelen bilgilerdi. Şimdi ise tıp bu konuda ne diyor ona bakalım. Eğer hamile iken ciğer canınız çekti ve yemek istediniz. Yemeyin. Çünkü, doktorlar hamile bir bayana ciğeri tavsiye etmiyorlar. Çünkü ciğerde yüksek dozda A vitamini bulunmaktadır. Bu A vitamini ise vücutta depolanır ve bebeğe toksik etki yapabilir.

Hatta öyle ki; hamile bayanlar için yasaklı gıdalar arasında da yer aldığı söylenir. Siz hangisine inanıyorsanız inanın, şunu belirtmekte fayda görüyoruz ki,  eğer ciğer yemek istiyorsanız aşırıya kaçmadan yemeniz mümkün.

Gebelikte Ton Balığı Yenir mi

Gebelikte ne yenmeli? İstediğim her şeyi rahatlıkla yiyebilir miyim? Gebelikte ton balığı yenir mi? Bu ve bunun gibi birçok soru her gebe bayanın merak ettiği konulardır. Aslına bakarsanız gebelik oldukça hassas bir dönemdir. Annenin beslenmesi bebeğe yansıyacağı için yediği besinler oldukça önem taşımaktadır. Bu yüzdendir ki, her gebe bayan ne yiyip yemeyeceği ile ilgili araştırma yapar durur. Peki, gebelikte ton balığı yenir mi? Belki ton balığını çok seviyorsunuz ancak bebeğinize zararı olabileceğini düşündüğünüz için yiyemiyorsunuz. Öyle ki; hamilelikte ton balığı doktorlar tarafından önerilmektedir.

Belki bilmiyorsunuz ancak büyük balıklar yüksek civa miktarı sebebi ile gebelikte önerilmiyor. Ancak, ton balığı Omega 3 içerdiği, doymuş yağ oranı yüksek olduğu ve yüksek kaliteli proteini sebebi ile doktorlar tarafından kesinlikle yenmesi tavsiye ediliyor. Ancak, gebelikte ton balığı tüketiminde de sınırlar bulunuyor. Belki ton balığı yemek için can atıyorsunuz. O zaman hazır bir şekilde alabilir yada ızgara şeklinde ton balığı tüketebilirsiniz. Fakat ton balığı yemek istiyorsanız yağsız ton balığı tüketmeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Hatta kendiniz kaptırıp bilmem kaç porsiyon yemek yerine 2 porsiyıon yemek size yeterli olacaktır. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi ton balığının da fazlası size zarar verecektir. 9 aylık gebelik süresi boyunca haftada 2 kez ton balığı tüketebilirsiniz.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Havaların soğuk gitmesi, hassaslaşan bünyeleri yüzündne sık sık hasta olan hamileler, grip mikrobu ile uğraşıyorlar. Özellikle burun tıkanıklığı şikayeti ile hastanelere başvuru yapıyorlar. Fakat bu dönem içerisinde, akla gelen her ilacın kullanılaması, iyileşme sürecini de hızlandırıyor. Bu sebeple doğla yollarla çözüme gidiliyor.

Hamilelere burun tıkanıklığı için tuzlu su önerisi.

Uzmanlar, hastalığa yakalanan hamileler için bol bol istirihat ve su tüketimi öneriyor. Burun tıkanıklığı ile mücadele etmek için de tuzlu su ya da okyanus suyu kullanılması öneriliyor. Peki okyanus suyunu nereden bulacaksınız. Bunun için eczanelere başvurabilirsiniz. (daha&helliip;)

Gebelik Belirtileri GAZ

Gebeliğin meydana gelmesi ile birlikte zaman içerisine vücut anneye kademeli olarak hamile olduğunun sinyallerini yollamaya başlar. Hamilelik belirtileri tüm anne adaylarında farklılıklar göstermektedir. Örneğin bir hamile bayan aşırı mide bulantısı şikayeti yaşarken başka bir hamile bayan bu hamilelik belirtisini hiç göstermeyebilir.

Gebelik belirtileri arasında en sık görülenler arasında ise erken dönemde fiziksel yorgunluk, aşırı uyku, adet gecikmesi, kasıklarda ağrı, ağızda aşırı salya üretimi, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, ağızda pas tadı duymak, sık idrara çıkmak, göğüslerde aşırı hassasiyet olarak sıralanabilinir. (daha&helliip;)

Erken Gebelik Belirtileri

Yumurta sperm tarafından döllenme işlemi gerçekleştikten sonra yaklaşık olarak 6 yada 7 gün süren bir süre sonunda anne rahmine yerleşir. Bu aşamadan sonra anne adayının vücudunda ve hamileliğe bağlı olarak yaşanan hormonal değişimler sonucunda psikolojilerinde bazı belirgin değişimler yaşanmaya başlar.

Erken Gebelik Belirtileri arasında ilk saptanan bulgu yumurtanın döllenmesi ile birlikte kanda yükselen ve hamilelik hormonu olarakta bilinen bhCG adlı hormon seviyesidir. Hamileliğin meydana gelmesi ile birlikte bu hormon 4 ila 7 gün arasında kandaki seviyesinde yükseliş göstermeye başlar. İdrarda yüksek çıkması ise biraz daha uzun bir zamanı gerekmektedir.

Erken Gebelik Belirtileri arasında düzenli olarak adet gören bayanlar için geçerli olmak üzere adet gecikmeleri yer almaktadır. Erken Gebelik belirtileri ilk başlarda pek farkedilmemek ile beraber ilk anlaşıldığı evre adet döneminin geciktiği evredir. Daha sonra ise bu belirtilere mide bulantıları, göz kararması, baş dönmesi, sürekli olarak yorgunluk hissi duymak, uzun süreli uyumak ve geçmeyen uyku isteği, sık idrara çıkma, karın ve kasık bölgelerinde duyulan hafif ağrılar, ağızda aşırı salya üretimi sayılabilinir.

Yukar k