Kategori: “ay ay gebelik gelişimi”

Gebelikte Ayva Yenir mi?

Bildiğiniz gibi hamilelik döneminde anne adaylarının beslenme koşulları oldukça önemlidir. Çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesi için beslenme en önemli kuraldır. Özellikle hamilelik döneminde bazı yiyeceklerin çocuk için daha faydalı olduğu söylenir. Hatta bazı meyvelerin çocuk üzerindeki etkisi konuşulmaktadır. Mesela ayva yiyen bir hamile kadının çocuğunda ne gibi bir etki olabilir? Gebelikte ayva yenir mi?

Hamilelikte Ayva Yeme

Evet,aslında bu konu hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Gebelikte ayva yiyen anne adayı doğum yaptıktan sonra çocuğunda gamze olup olmadığına bakar değil mi? Öyle ki; çocuğunda gamze olmasını isteyenler hamilelik döneminde bolca ayva yerler.

Gebelikte Yatış Biçimi

Gebelik anneler için uzun ve yorucu bir süreç olabilir. Çünkü gebelik ile birlikte anneni vücudunda bir sürü değişimler meydana gelir. Fizyolojik ve psikolojik değişimler hızlıdır ve anne bu değişimlere uyum sağlamakta zorlanabilmektedir. Hamilelik sırasında annelerin en zorlandıkları durum yatış biçimlerini değiştirmektedir. Çünkü en çok tercih edilen yatış pozisyonları olan sırt üstü ve yüz üstü uyumak hamile anneler için mümkün olmamaktadır. (daha&helliip;)

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Testinizi yapıp, doktorunuza gittiyseniz, tebrikler artık hamilesiniz! Güzel, keyifli fakat zorlu bir 9 aya hazır olun.

Bir bayanın hayatı boyunca yaşayabileceği en güzel duygulardan biri olan anne olmanın, ilk keyifli 9 ayı nasıl geçecek, neler yapmalısınız, nelere dikkat etmeniz gerek, bu dönemde beni ve bebeğimi nasıl bir süreç bekliyor ve bu zaman nasıl geçer? Anne adaylarının en çok sorduğu sorular arasında.

Geçireceğiniz bu keyifli dönemi isterseniz kısaca özetleyelim. Öncelikle bu kısa ama çok şey katacak serüvende, hafta hafta gebeliğinizi takip etmelisiniz. Çünkü vücudunuz her hafta size farklı, belki de daha önce hiç yaşamadığınız tepkimelerle sizi şaşırtacak. 9 ay 10 gün sürecek bu periyot ortalama 40 hafta kadar sürecek.

9 aylık serüveninizin ilk bir ayını zaten anlamayacaksınız. Şüphelenmeye başladığınız andan itibaren zaten bu süre geçmiş olacak ve siz bu yola çoktan adım atmış olacaksınız.

İlk 16 haftalık dönem içerisinde, bebeğinizin organ gelişimi ve sizin gebelik dönemine alışmanız tamamlanacak. İlk 16 haftalık dönemi tamamladığınızda, hafif kilo alımı, sık idrara çıkma, olgunlaşma, ve adet görememenizin verdiği gerginliklerle karşılaşabileceksiniz. Siz fizyolojik olarak ufak çaplı değişimler gösterirken, bebeğinizin de organ gelişimi tamamlanacak.

İkinci 3 aylık döneme girdiğinizde ise, organ gelişimi tamamlanan bebeğinizin, asıl gelişimi hızla devam eder. Annenin hissede bileceği (bazı durumlarda dışarıdan da hissedebileceğiniz) tepkiler vermeye başlar. Anne adayları ise bu dönemde, bebeklerini benimseyip, duygusal bağlarını geliştirirler. Bir olumsuzluk, bir terslik olduğunda hissetmeye başlarsınız. Bebeğiniz, size her şeyin yolunda gittiğini de hissettirecektir. Tabi ki siz bu dönemde, hislerinizden yola çıkmak yerine, hafta hafta doktorunuzun verdiği tavsiyelere uymanız gerekiyor. Doktorunuzdan randevu almadığınız dönemlerde de internetten, ya da konularında uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen kitaplardan, hafta hafta gebeliğinizi takip edebiliyorsunuz. Son teknolojiler, testler ve eğitimli, uzman doktorlar sayesinde sorunsuz, 9 ay 10 günlük bir serüvenin başrolünü oynuyorsunuz.

Son üç aylık döneme girdiğinizde, artık bebeğinizin ve sizin doğuma hazırlıklarınız başlıyor. Hem fizyolojik olarak, hem de reel hayatınızda son hazırlıklarınızı yapmaya başlıyorsunuz. Organ gelişimi tamamlanan bebeğiniz bu dönem de, son gelişimini, büyümesini tamamlıyor. Artık karnınız herkesin fark edebileceği boyuta ulaşmış oluyor. Organ gelişimi tamamlanan bebeğinizin tepkilerini dışarıdan herkesin fark edebileceği kadar sert, güçlü ve kontrollü olmaya başlıyor. Bedeniniz kendisini fizyolojik olarak doğuma hazırlarken, sizinde ruhsal olarak bu döneme kendinizi hazırlamanız gerekiyor.  Bu muhteşem 9 ay 10 günlük serüven sona yaklaşırken, son tedbirlerinizi almayı unutmayın.

Bu muhteşem, fakat bir o kadar da zor süreçten geçebilmek için, ilk olarak yapmanız gereken, oluşabilecek her türlü tersliğe kendinizi hazırlamanız. Konusunda uzman doktorlarınıza sık sık danışıp, yapılması gereken her şeyi yaptıktan sonra, hiçbir şeyi sorun etmeden, belki de bir daha yaşayamayacağınız bu keyifli sürecin tadını çıkarın.

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır

Normal gebelik(hamilelik) dönemi en son adet gününden 38 – 40. Haftaya kadar olan dönemdir. Normal gebelik döneminin 1 – 1,5 ay gerisinde ise erken doğumlar olabilir. Anne adayı ve eşi bebeğin erken mi, geç mi ve ya ne zaman doğacağını bilmek isterler. Çünkü sabırsızlanırlar.

  Bunun için gebelik haftası hesaplama dediğimiz uygulama vardır. Bebeğin tahmini (kesin değil) olarak doğum tarihi, son âdetin başladığı tarihe 7 gün eklenip, 3 ay geriye gidilerek kolay ve pratik bir şekilde hesaplanabilir.  Bu hesaplamanın tahmini denmesinin sebebi, hesaplanmış olan tarihin bebeğin doğacağı en son tarih olmasıdır. Doğumların birçoğu 38 – 40. Haftalar arası gerçekleşir. Gebelik dönemi 41 ve ya 42. Haftalara kadar uzayabilir. Ancak erkende doğabilir. 

   Adet düzensizliği yaşayan anne adayları için tahmini dediğimiz olay tam geçerlidir. Bayağı bir farkla yanılmalar oluşabilir. Normal adet düzeni olan anne adayları da dâhil, tüm anne adayları son adet gününe 7 gün ekleyip 3 ay gerisine giderek tahmini olarak doğum tarihini hesaplayabilir ancak; doktora gidip ultrason ölçümü ile hesaplanmasında yanılma payı daha düşüktür.

   Doktorun ultrason ölçümü ile yapılan hesaplamalarda en fazla 1 hafta ileri ve ya bir hafta geri yanılmalar olur.

Gebelikte Hafta Hesaplama

Gebelik dönemi anne adayı ve eşi için ilişkileri boyunca en heyecanlı ve sıkıntılı geçen dönemlerinden biri diyebiliriz. Eşler bu sürecin hemen geçmesini isterler. Biraz sıkıntıdan dolayı biraz da heyecandan…

   Böylesine heyecanlı, ne zaman doğacak bebeğim diye sabırsız aileler için gebelik haftası hesaplama formülü oluşturulmuştur.

   Gebelik haftası hesaplama nedir?

   Gebelik haftası hesaplama, doktorunuzun sizin en son adet olduğunuz tarih ele alınarak oluşturulan bir takvimdir diyebiliriz. Bu takvimde bebeğinizin normal şartlarda ne zaman doğacağı öğrenilebilir. Ayrıca hangi gün kaçıncı ayda olduğunuzun takvimi çıkartılabilir. Bu uygulamada son adet gününüz ile hesaplanması, yumurtanın ne zaman parçalanıp ve ne zaman spermle birleştiğinin bilinmediğinden kaynakladır.

   İnternette birçok sitede gebelik haftası hesaplamaya yönelik uygulamalar vardır ancak yine de kesin bilgiler için doktorunuza gidip muayene olmanız gerekir. İnternetteki uygulamalarda yanılma payı her zaman vardır. Ancak doktorlar size kesin bilgi verecektir.

Bebeğin Haftalık Gelişimi

    Bebek 0 ile 2. Haftalar arası zigottur.  İlk haftada zigotun sıvı hali top şeklinde rahimde ortaya çıkar. Bu haftalarda zigot hücrelere bölünür. Sinir sistemi, saç, diş, tırnak ve derinin olacağı tabakalar oluşur. Kemikler, kaslar, böbrekler ve dolaşım sisteminin tabakaları bebeğiniz henüz zigot iken oluşur.

    Daha sonra 3 ile 8. Haftalar arası zigot artık embriyodur.  Bu dönemde bebek hızlı bir büyüme ve gelişme gösterir. Embriyonun hareketleri bu haftalarda hissedilemez. Çünkü daha çok küçük ve bolca bir sıvının içinde yüzer. Bebeğinizin ön beyni gelişmiştir. Damar taslağı belirlenmiştir.  Bu haftalarda göz ve kulak oluşur, böbreklerin oluşumu da başlamıştır. Burun ve dış kulak belirginleşir. Saçlı deri gelişir, perdeli ayaklar, perdesiz ayaklar derken en sonunda parmakları belirginleşir ve artık bebeğiniz bir fasulye biçiminde küçük bir insan modelidir.

8. Haftada bebeğin kalp atışları atmaya başlar ve canlanır. Bu yüzden kürtaj için yasal sınır 8. Haftadır.

    Gebelik döneminin 9. Haftası başladığında, artık bebek doğup siz ona bir ad koyana kadar adı fetüstür. Bu haftadan sonra artık bebeğinizin organları iyice belirginleşir iç organları gelişimini tamamlamaya devam eder. 16. Haftadan sonra bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

    Gelişme ve büyüme süresini 37 – 40. Haftaya kadar getirebilen bir gebelikte çoğunlukla fetüs;

Erkek ise boy 50-52 cm, kilo 3-3.25 kg

Kız ise boy 49-50 cm, kilo 2,8-3 kg olarak doğmaktadır. Ancak daha sonraki yıllarda bu fark değişir.

Yukar k