Gebelik Testi Fiyatı

Hamile olduğunuzu şüphelenildiği andan itibaren akla ilk gelen, marketlere ya da eczaneleri gidip gebelik testi almak.

Marketlerden ve eczanelerden alınan hazır testler her zaman doğru çıkmasa da size ön bir bilgi verebiliyor. Üstelik eczaneler de ve marketlerde satılan bu hazır testleri 3-5 lira gibi çok küçük rakamlara alabiliyorsunuz.

Marketlerden ve eczanelerden 3-5 lira satın alabildiğiniz bu testlerin doğru çıkmamasını engelleyen bazı etmenler var. Hamile olduğunuzun esas kanıtı, HCG denilen hamilelik hormonu. Bu hormon hamile kaldığınız andan itibaren katlanarak yükselmeye başlıyor. HCG hormonu belli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra, vücuttan idrar yolu ile atılıyor. Eczanelerden aldığınız bu hazır testlerde idrar yolu ile bu hormonun varlığını saptıyor. Testlerin yanlış çıkmasını da bu durum neden oluyor.

Testlerde tek çizgi negatif yani hamile değilsiniz demekken, çift çizgi pozitif yani hamilesiniz demek oluyor. Testler negatif çıktığı dönemde, HCG hormonunuz vücuttan atılacak yüksekliğe erişmedi durumlarda test negatif çıkabiliyor. Yani siz hamile olsanız bile erken dönemde yapılan hazır testler negatif sonucu verebiliyor.

Testin pozitif çıktığı durumlarda ise yanılma payı çok düşük oluyor. Bunun sebebi ise, HCG hormonunun vücuttan atılacak seviyeye gelmiş olması durumda idrar testinde çıkacaktır. Bu da yaptığınız hazır testler de pozitif çıkmasına neden oluyor.

Fakat bazı rahatsızlıklarda da HCG hormonu yükselebiliyor. Bu durumda sizi gebeliğiniz ile ilgili sizi yanıltabiliyor.

Gebe kaldığınızdan şüphelendiğiniz durumlarda, en kolay ve en kesin sonuçları alabilmeniz için kan tahlili yaptırmanız gerekiyor. Üstelik eğer mevcutta bir sigortanız var ise devlete ait sağlık kuruluşlarında gebelik testini ücretsiz olarak yaptırabiliyorsunuz. Özel sağlık kurumlarında yaptıracağınız testler ise uygun fiyatlı oluyor. Sağlık sigortanız yoksa da sağlık kurumlarında ortalama 25-35 TL gibi rakamlarla bu testleri yaptırabiliyorsunuz.

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız çok cüz-i rakamlara kesin sonuç verecek testleri yaptırmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir