Bebeğin Haftalık Gelişimi

    Bebek 0 ile 2. Haftalar arası zigottur.  İlk haftada zigotun sıvı hali top şeklinde rahimde ortaya çıkar. Bu haftalarda zigot hücrelere bölünür. Sinir sistemi, saç, diş, tırnak ve derinin olacağı tabakalar oluşur. Kemikler, kaslar, böbrekler ve dolaşım sisteminin tabakaları bebeğiniz henüz zigot iken oluşur.

    Daha sonra 3 ile 8. Haftalar arası zigot artık embriyodur.  Bu dönemde bebek hızlı bir büyüme ve gelişme gösterir. Embriyonun hareketleri bu haftalarda hissedilemez. Çünkü daha çok küçük ve bolca bir sıvının içinde yüzer. Bebeğinizin ön beyni gelişmiştir. Damar taslağı belirlenmiştir.  Bu haftalarda göz ve kulak oluşur, böbreklerin oluşumu da başlamıştır. Burun ve dış kulak belirginleşir. Saçlı deri gelişir, perdeli ayaklar, perdesiz ayaklar derken en sonunda parmakları belirginleşir ve artık bebeğiniz bir fasulye biçiminde küçük bir insan modelidir.

8. Haftada bebeğin kalp atışları atmaya başlar ve canlanır. Bu yüzden kürtaj için yasal sınır 8. Haftadır.

    Gebelik döneminin 9. Haftası başladığında, artık bebek doğup siz ona bir ad koyana kadar adı fetüstür. Bu haftadan sonra artık bebeğinizin organları iyice belirginleşir iç organları gelişimini tamamlamaya devam eder. 16. Haftadan sonra bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

    Gelişme ve büyüme süresini 37 – 40. Haftaya kadar getirebilen bir gebelikte çoğunlukla fetüs;

Erkek ise boy 50-52 cm, kilo 3-3.25 kg

Kız ise boy 49-50 cm, kilo 2,8-3 kg olarak doğmaktadır. Ancak daha sonraki yıllarda bu fark değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir