5. hafta Gebelik

Gebelikte 5. Hafta bebeğiniz ultrason ile görülebilir. Bebeğinizin boyu henüz 1-3 milimetre civarındadır. Ancak kilosu henüz belli değildir. Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalp, damar, beyin, sinir ve diğer organları yeni yeni gelişmeye başlar. Bu yüzden henüz kalp atışlarını tam duymak mümkün değildir ama bazen duyulabilir.

  Bu haftada sizde bir takım değişiklikler hissedebilirsiniz. Bunlar erken gebelik belirtileridir. En belirgini sürekli uyku halinde ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Onların dışında memelerde hassasiyet oluşabilir, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir, vajinada akıntı olabilir ve damarlarınız eskisine göre daha da çok belirginleşebilir.

   Eğer bu haftalarda vajinada lekelenme, vajinada kanama, kanama yerine kramp ve ya karın bölgesinde ağrı görülürse mutlaka doktora gidilmelidir. Kanama ya da diğerleri önemli bir şey olmayabilir.

   Çünkü her gebelik döneminden geçen anne adayında aynı hamilelik belirtileri ve ya şikâyetler gözlemlenmeyebilir. Ancak dış gebelik, düşük tehlikesi gibi istenmeyen durumları göz önünde bulundurursak, anormal bir durum söz konusu olduğunda ve ya daha önce rastlamadığınız bir durum karşısında mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir