34 haftalık gebelik

Gebeliğin 34. Haftasında bebeğin boyu ortalama olarak 45 santimetre, kilosu ise yaklaşık 2275 gram kadardır. Bu haftadan itibaren artık bebek uyuduğunda normal bir insan gibi gözünü kapatır, uyandığında ise açar. Akciğer ve diğer organları gelişiminin büyük bir bölümü tamamlanmıştır. Bu yüzden bu haftadan sonra solunum hareketlerinde artış olur.

   Bebeğin tırnakları normal bir insanınki gibi parmak uçlarına kadar uzamıştır. Kafa kemikleri (kafatası) hala yumuşaktır. Bağışıklık sistemi gelişmesine devam etmektedir. Bu hafta da ufak bir virüse( enfeksiyona ) karşı mücadele edebilecek kadar bir bağışıklık sistemine sahiptir.

   Anne adayının ellerinde, ayaklarında ve yüzünde şişmeler olabilir. Kasılmalar ve sıkışmalar bu haftadan itibaren sık sık görülebilir. Doğum yaklaşmıştır. Ve uyumakta zorluk çekilebilir. Uyku sıkıntısı çekmeniz kendinizi çok yorgun hissettirecektir. Ancak kesinlikle uyku ilaçları kullanılmaması gerekir.

   Bu haftadan itibaren bebek doğarken ki duracağı pozisyonuna hazırlanmaya başlamıştır. Dönmeler olacağı için anne adayında çok sık ve keskin kasılmalar, ağrılar olabilir. Bu normaldir. Doğum yaklaşıyor. Doğum çantanızı hazır edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir