32.hafta gebelik

Gebeliğin 32. Haftasında doğum yaklaşırken bebeğin boyu 42 santimetre, kilosu ise ortalama 1700 gramdır. Bebeğin neredeyse bütün günü uyumakla geçer. Tırnakları tamamen gelişmiş ve saçları da uzamıştır.

   Bebeğin hareketleri daha sık olmaya başlar. Bebeğin hareket sıklığı sağlıklı olduğunun göstergesidir. Eğer fazla hareket etmiyor ya da hiç hareket ettiğini hissetmiyorsanız doktorunuza görünmelisiniz. Neredeyse tüm vücut fonksiyonları görevini yapmaya başladı.

   Bu haftadan sonra artık bebek doğabilir. Anne adayının bu haftaya kadar geçen sürede ortalama 9-12 kilo almış olması gerekir. Doktor kontrollerinizi aksatmayınız. Anne adayının bileklerinde şişme gözlemlenebilir. Bu normaldir. Sindirim ile ilgili sorun(kabızlık) yaşanabilir. Bol bol sıvı ve lifli yiyecekler tüketilmelidir.

   Bebeğin kafası doğum yaklaştığı için aşağı doğru dönecektir. Bu sırada karın ve kaburga bölgenizde baskı hissedebilirsiniz. Kasık, bel ve bacak ağrıları bu haftada artabilir. Kısa yürüyüşler ve biraz istirahat faydalı olacaktır. Doğuma az bir süre kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir