30. hafta gebelik

Gebelik döneminin 30. Haftasında bebeğin boyu 40 santimetre, kilosu ise ortalama olarak 1300 gramdır. Göz kapakları ve kaşları normal bir insanın ki gibi gelişimini tamamlamıştır. Tırnakları büyümesine devam etmektedir. Kan üretimi hücreleri fonksiyonlarına başlamıştır.

   Bebek tam anlamıyla gelişmiş sayılabilir. Artık her şeyin farkındadır. Işığın geldiği yöne doğru yönelebilir. Kalıcı dişleri de yerine yani damak altına gelmiştir. Akciğerleri gelişimine hala devam etmektedir ama yine de soluk alıp-verme yetisini kazanmıştır.

   Anne adayında bu haftada daha çok uyku problemi ve mide yanmasından şikâyet edebilir. Kasıkta ağrılar hala devam eder. Rahim büyüdü ve bebek de büyüdü. Bebeğin rahim içinde hareket edebileceği alan daraldı. Bu yüzden kasıklardaki ağrı çok normaldir.

   Eğer reflü (mide yanması) yaşıyor iseniz yemekten sonra hemen istirahat etmeniz gerekir. Uyumakta çok sıkıntı çekebilirsiniz. Sol tarafa doğru yatarak bacağınızın arasına yastık koyarsanız rahat edeceksiniz. Bebeğin gittikçe aşağı doğru yöneldiğini hissedebilirsiniz. Bu doğumun yaklaştığını gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir