13. hafta gebelik

Gebeliğinizin 13. Haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 7 santimetre, kilosu ise 20 gram kadardır. Bebeğiniz henüz şeftali büyüklüğündedir. Bu haftada gözleri yakınlaşır, kulakları, el parmakları, ayak parmakları ve yüzü belirginleşir. Yüzü normal bir insan gibi görünmeye başlamıştır.

   Bu haftada bebeğinizin ses telleri de oluşmaya başlar ve damakta diş oluşumu devam etmektedir. Cinsiyetiyle ilgili kesin sonuç almak için bir iki hafta daha beklemek gerekir. Ancak yine de bu haftada cinsiyetini öğrenmek mümkündür.

   Bu haftadan sonra anne adayında bulantı şikâyetleri azalır. Yorgunluk, uyku hali ve diğer gebeliğin erken belirtileri fazla görülmez. Ancak yine de anne adayı kendini fazla yormamalı ve sürekli dinlenmelidir. Gebeliğin erken belirtileri geçer ancak bu seferde diğer şikâyetler artar. Karın ve kasık bölgesinde ağrı olabilir. Bunun nedeni rahimin büyümesidir.

   Bunların dışında anne adayının boyun ve ya yüz kısmında lekeler oluşabilir. Ancak korkulacak bir durum değildir, doğumdan sonra kaybolacaktır. Bu haftadan sonra karnınızda büyüme fark edecek, gebe kalmadan önceki kıyafetlerinizin olmadığını göreceksiniz.  Hamilelik kıyafetleri almanın zamanı geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir